Greene County election results

Greene County election results

STATE WIDE RACES
52 of 52 (100%) machines reporting (52 total districts)
PROPOSAL #1
Vote for 1
PROPOSAL #1 YES
3540
PROPOSAL #1 NO
1848
PROPOSAL #2
Vote for 1
PROPOSAL #2 YES
3766
PROPOSAL #2 NO
1546
COUNTY WIDE RACES
52 of 52 (100%) machines reporting (52 total districts)
STATE SUPREME COURT JUSTICE 3RD JD
Vote for 1
Jill Dunn 5336
James P Gilpatric 4237
COUNTY LEGISLATIVE 009 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 9
Vote for 1
Sean P Frey
385
Elsie S Allan
353
Leslie C Armstrong
176
COUNTY LEGISLATIVE 008 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 8
Vote for 2
William B Lawrence
916
Harry A Lennon
830
COUNTY LEGISLATIVE 007 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 7
Vote for 1
Larry F Gardner
549
COUNTY LEGISLATIVE 006 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 6
Vote for 1
James W Hitchcock
801
COUNTY LEGISLATIVE 005 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 5
Vote for 1
James E VanSlyke
690
COUNTY LEGISLATIVE 004 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 4
Vote for 1
Kevin R Lewis 835
James P Mulligan 496
COUNTY LEGISLATIVE 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 3
Vote for 1
Chris H Pfister
674
Ray C Brooks
617
COUNTY LEGISLATIVE 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 2
Vote for 2
Charles A Martinez
1,203
Wayne C Speenburgh
1,146
COUNTY LEGISLATIVE 001 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 1
Vote for 4
Keith W Valentine
1,367
Joseph F Izzo
1,328
Karen A Deyo
1,307
Forest Cotten
1,038
Linda H Overbaugh
1,003
C Robin DePuy
592
ASHLAND RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
ASHLAND TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Richard E Tompkins
132
ASHLAND TOWN JUSTICE
Vote for 1
Leslie C Holdridge
134
ASHLAND TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Dennis E Mattice
131
Thomas H Soule
130
ASHLAND TOWN CLERK
Vote for 1
Justine L Koehler
130
ASHLAND SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Larry R Tompkins
129
ASHLAND TAX COLLECTOR
Vote for 1
Virginia C Arturi
129
ATHENS RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
ATHENS TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Lee Allen Palmateer
628
John F Lubera
609
ATHENS TOWN JUSTICE
Vote for 1
Constance J Pazin
753
ATHENS TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
April Paluch
617
Phyllis Dinkelacker
556
Charles J Dagostino
550
Paul Hasbrouck
445
CAIRO RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
CAIRO TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
John M Coyne
845
CAIRO TOWN JUSTICE
Vote for 1
Leland E Miller
772
CAIRO TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Douglas L Ostrander Jr 929
Raymond J Suttmeier 709
Alice Tunison (write-in) 192
CAIRO TAX COLLECTOR
Vote for 1
Emily A Feeney
920
CATSKILL RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
CATSKILL TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert G Carl
1,407
CATSKILL TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Kevin C Lennon
1,354
Robert C Antonelli
1,043
Joseph M Leggio
1,000
COXSACKIE RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COXSACKIE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Alexander L Betke II
934
COXSACKIE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Richard H Roberg
1,150
COXSACKIE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Jeffery R Lewis
926
Patrick B Kennedy
735
COXSACKIE TOWN CLERK
Vote for 1
Bambi L Hotaling
1,137
COXSACKIE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Michael J Tighe
889
John B Garland
822
COXSACKIE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Linda J Wilkinson
1,128
DURHAM RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
DURHAM TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Gary J Hulbert
564
DURHAM TOWN JUSTICE
Vote for 1
Karen J Tirpak
602
DURHAM TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Jodi L Wood
585
William A Carr Jr
554
DURHAM TOWN CLERK/COLLECTOR
Vote for 1
Chris Kohrs
622
DURHAM SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Wesley I Moore
620
GREENVILLE RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
GREENVILLE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Paul J Macko 851
Peter L OHara 464
GREENVILLE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Richard P Schreiber 955
GREENVILLE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Richard Y Bear 864
Kenneth M Stern 771
Kathleen A Whitley Harm 482
Wayne A Nelsen 466
GREENVILLE TOWN CLERK
Vote for 1
Ronnie J Campbell 979
GREENVILLE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Richard B Hempstead 839
Terry L Williams 503
GREENVILLE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Mary Yeomans 1042
HALCOTT RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
HALCOTT TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
A Innes Kasanof
46
HALCOTT TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Chris DiBenedetto
48
Alan S White
46
HALCOTT TOWN CLERK
Vote for 1
Stacey L Johnson
49
HALCOTT SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Russell C Bouton
50
HALCOTT TAX COLLECTOR
Vote for 1
Ruth A Kelder
53
HUNTER RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
HUNTER TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Dennis M Lucas Sr
247
HUNTER TOWN JUSTICE
Vote for 1
James A Volker
331
HUNTER TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Dolph J Semenza
327
Daryl E Legg
317
HUNTER SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
John G Farrell
331
JEWETT RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
JEWETT TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Carol A Muth
185
Georgette E Krauss
155
JEWETT TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
William C Trach
209
Steven C Jacobs
199
Marianne Romito
131
Frank P Steinherr
93
LEXINGTON RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
LEXINGTON TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Greg T Cross
193
Dixie L Baldrey
161
LEXINGTON TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert A Basil
332
LEXINGTON TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
John W Berger Jr
208
Glenn E Howard
165
Mary T Cline
156
Maurice Nelson
111
Susan Jo Falke
29
LEXINGTON TOWN CLERK/COLLECTOR
Vote for 1
Rose M Williams
337
LEXINGTON SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Frank G Hermance
172
Larry M Cross
147
Larry G Falke
27
NEW BALTIMORE RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
NEW BALTIMORE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Susan K ORorke
587
Arthur A Byas
573
NEW BALTIMORE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Joseph F Cosenza
675
NEW BALTIMORE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Barbara M Finke
623
Michael T Meredith
577
James E Coe
531
Lee A Davis
531
NEW BALTIMORE TOWN CLERK
Vote for 1
Janet A Brooks
764
Paula A Rebusmen
404
NEW BALTIMORE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Lynn Taylor
681
PRATTSVILLE RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
PRATTSVILLE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Kory P O’Hara
151
Richard E Morse
130
PRATTSVILLE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert J Blain
176
PRATTSVILLE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
James M Thorington
184
Steven H Oliver
138
Lisa L Hamilton
118
CJ Rion
87
PRATTSVILLE TOWN COUNCILMAN UNEXPIRED
Vote for 1
Patrick T Mattice
234
PRATTSVILLE TOWN CLERK
Vote for 1
Kathleen D Sherman
168
Switlana Breigle
80
PRATTSVILLE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
William C Sutton
211
Stanley R Vanhoesen
60
PRATTSVILLE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Jody M Briggs
142
Anita Creazzo
129
WINDHAM RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
WINDHAM TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
T Patrick Meehan
297
WINDHAM TOWN JUSTICE
Vote for 1
Christopher Mattiace
276
WINDHAM TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Robert J Pelham
297
Wayne E VanValin
226
WINDHAM TOWN CLERK
Vote for 1
Carolyn J Garvey
299
WINDHAM SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Thomas F Hoyt
283
WINDHAM TAX COLLECTOR
Vote for 1
Dawn L Hitchcock
314

Advertisements