Greene County Arts Council funds cultural institutions

Greene County Council on the Arts awarded 11 County Initiative Program awards: Bronck Museum of the Greene County Historical Society was awarded $2,200 to continue, expand and promote cultural, educational, and arts programming, including Music of History series, Heritage Craft Fair and Chilly Willy Tours; Catskill Mountain Foundation, Inc. was awarded $2,650 toward artist fees and related costs for year-round performing arts series, which includes dance, theater, classical music, pop music and family performances; free103point9 was awarded $1,200 for support of the online portion of WGXC (at the time of the application known as Greene/Columbia community radio station project); Greene Room Players was awarded $1,800 in support for 2010 community theater productions plus the Reel Teens film program; Horton by the Stream in Elka Park was awarded $1,000 toward artist fees for production of the 2010 season of free summer professional staged readings of plays, primarily by Horton Foote; Irish American Heritage Museum was awarded $500 for year two of the exhibit “The Irish in Battle” at the museum in East Durham; Music & Art Centre of Greene County was awarded $2,500 toward the 2010 season of summer concerts, Classical music series and Ukrainian folk arts workshops at the Grazhda in Jewett Center; Planet Arts was awarded $1,500 toward support for the 2010 Jazzone2one Series to be held at the Athens Cultural Center in Athens; Thomas Cole National Historic Site – Cedar Grove in Catskill was awarded $2,650 in support for the 2010 exhibition: “Remember the Ladies;” Windham Chamber Music Festival was awarded $2,500 in support of its 2010 concert series in Windham; Zadock Pratt Museum was awarded $2,000 in support for its 2010 season of programs and projects.

Stream management program funds awarded

Michael Ryan in the Windham Journal writes:

Thousands of dollars were handed out when the Schoharie Watershed Advisory Council awarded its second round of Stream Management Program funds, last week, during a meeting at the Windham Country Club. SWAC members awarded $77,627 to seven entities in Greene and Delaware counties for projects aimed at preserving water quality in the New York City reservoir system and increasing awareness of watershed related issues. All of the funds are provided by the Department of Environmental Protection, which has set aside $2 million to be distributed over a 5-year period, with two years having passed on the contract, administered by the Greene County Soil and Water Conservation District. [Greene County] Funds were allocated in round two as follows:

—EDUCATION AND OUTREACH: The Mountaintop Arboretum in Tannersville, $6,810, with a $750 In-kind contribution to create landscape design plans for a Wooded Walk outdoor classroom, accommodating approximately 45 people. The natural amphitheater will offer year-round outdoor programming on ecological and natural history topics relating to the watershed such as wetland plants, insect and wildlife along riparian areas, birding, stream health and leaf pack workshops to learn about geology.

—EDUCATION AND OUTREACH: Greene County Cornell Cooperative Extension, $1,884 with a $498 In-kind contribution to set up a rain barrel workshop that will be held at the Sugar Maples Arts Center in Maplecrest. The hands-on workshop will take place during Schoharie Watershed Week, May 17-23, 2010, providing materials and instruction for approximately ten families, teaching them to construct a rain barrel for home use. While the rain barrels will be fun to build, they will also be functional. The workshop will also introduce participants to methods of stormwater control, non-point pollution prevention and conservation of water resources in a residential setting.

—EDUCATION AND OUTREACH: the SWAC Education and Outreach Committee, $5,100 with an In-kind contribution of $4,125 to conduct a series of events, activities and workshops for people of all ages during Schoharie Watershed Week, taking place throughout the region. On tap will be a watershed-related film series (at the Hunter Theater in the town of Hunter), fly-fishing demonstrations, downspout disconnect programs, an Adopt-A-Stream clean up, a watershed scavenger hunt and kayak and canoe demonstrations.

—RECREATION/HABITAT IMPROVEMENTS: the Town of Windham, $15,000 with an In-kind contribution of $6,536 (and a potential to raise more in community contributions) to be used toward the creation of a multi-use, non-motorized trail on the Batavia Kill. The 1.1 mile loop trail will be built on a 68-acre parcel owned by the town at the former Police Anchor Camp, along Route 23, on the eastern outskirts of the hamlet district, allowing for improved access to the popular fishing stream. Bridge and boardwalk materials are needed to cross over a wetland and a tributary. A trail committee of local residents and business owners is planning the Windham Path with assistance from the Greene County Soil and Water Conservation District.

–PLANNING & ASSESSMENT: the Town of Hunter, $35,000 with an In-kind contribution of $5,000 to conduct a detailed review of current land use regulations with an intent to adopt revisions and write new regulations and/or guidelines promoting low impact design, climate smart and smart growth principles. In the absence of zoning, the town is seeking to investigate, and adopt as appropriate, innovative land use practices which will be an incentive to achieve desirable future growth related to private housing, development and commercial enterprises.

–PLANNING & ASSESSMENT: the towns of Ashland, Jewett, Lexington and Windham and the villages of Hunter and Tannersville, $12,000 with an In-kind contribution of $21,500 from the Catskill Watershed Corporation to hold “Mountaintop-wide Better Site Design Plan Workshops.” The workshops will guide each community through a comparison of the local codes against model development principles using a consensus building approach. Model principles will then be compiled into a General Guide for Mountaintop Communities, facilitating specific recommendations for each community.

SWAC has thus far awarded a total of $518,957.50 in the first two rounds of programming, leaving $1.481,042.50 for future projects. The application deadline for round three is August 2, 2010, with approvals formally taking place on October 27, 2010. Projects awarded funding in round one included improving stream access along the Schoharie Creek in the town of Prattsville by constructing a parking area and installing floodplain drains under Vista Ridge Road in the Town of Jewett, reducing backwater conditions causing channel aggradation. Stormwater retrofits were approved at the Mountaintop Library in the village of Tannersville and Town of Hunter, reducing the quantity of, and improving the conveyance of, stormwater runoff, vastly improving water quality.

Congressman Murphy spends Veteran’s Day in Greene County

Congressman Scott Murphy (NY-20) makes a number of appearances in Greene County on Thursday, November 12 for Veteran’s Day. Murphy will present a flag to Lexington Town Supervisor Dixie Baldrey at 11:30 a.m. at 3342 Route 42 in Lexington; he will present a flag to Prattsville Town Supervisor Kory O’Hara at 12:15 at 14517 Main Street in Prattsville; he will present a flag to Ashland Town Supervisor Richard Tompkins at 1:15 p.m. at 10294 Route 23 in Ashland; will present a flag to Jewett Town Supervisor Michael Flaherty at 2 p.m. at the Jewett Municipal Building, 3547 County Rte. 23C; and will present a flag to members of American Legion Post 291 at 3:10 p.m. at 291 Maple Avenue in Greenville; and will present a medal to the Hans Family at 3:45 p.m. at New Baltimore Town Hall, 3809 County Route 51 in Hannacroix.

Greene County election results

Greene County election results

STATE WIDE RACES
52 of 52 (100%) machines reporting (52 total districts)
PROPOSAL #1
Vote for 1
PROPOSAL #1 YES
3540
PROPOSAL #1 NO
1848
PROPOSAL #2
Vote for 1
PROPOSAL #2 YES
3766
PROPOSAL #2 NO
1546
COUNTY WIDE RACES
52 of 52 (100%) machines reporting (52 total districts)
STATE SUPREME COURT JUSTICE 3RD JD
Vote for 1
Jill Dunn 5336
James P Gilpatric 4237
COUNTY LEGISLATIVE 009 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 9
Vote for 1
Sean P Frey
385
Elsie S Allan
353
Leslie C Armstrong
176
COUNTY LEGISLATIVE 008 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 8
Vote for 2
William B Lawrence
916
Harry A Lennon
830
COUNTY LEGISLATIVE 007 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 7
Vote for 1
Larry F Gardner
549
COUNTY LEGISLATIVE 006 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 6
Vote for 1
James W Hitchcock
801
COUNTY LEGISLATIVE 005 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 5
Vote for 1
James E VanSlyke
690
COUNTY LEGISLATIVE 004 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 4
Vote for 1
Kevin R Lewis 835
James P Mulligan 496
COUNTY LEGISLATIVE 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 3
Vote for 1
Chris H Pfister
674
Ray C Brooks
617
COUNTY LEGISLATIVE 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 2
Vote for 2
Charles A Martinez
1,203
Wayne C Speenburgh
1,146
COUNTY LEGISLATIVE 001 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
COUNTY LEGISLATOR DISTRICT 1
Vote for 4
Keith W Valentine
1,367
Joseph F Izzo
1,328
Karen A Deyo
1,307
Forest Cotten
1,038
Linda H Overbaugh
1,003
C Robin DePuy
592
ASHLAND RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
ASHLAND TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Richard E Tompkins
132
ASHLAND TOWN JUSTICE
Vote for 1
Leslie C Holdridge
134
ASHLAND TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Dennis E Mattice
131
Thomas H Soule
130
ASHLAND TOWN CLERK
Vote for 1
Justine L Koehler
130
ASHLAND SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Larry R Tompkins
129
ASHLAND TAX COLLECTOR
Vote for 1
Virginia C Arturi
129
ATHENS RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
ATHENS TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Lee Allen Palmateer
628
John F Lubera
609
ATHENS TOWN JUSTICE
Vote for 1
Constance J Pazin
753
ATHENS TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
April Paluch
617
Phyllis Dinkelacker
556
Charles J Dagostino
550
Paul Hasbrouck
445
CAIRO RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
CAIRO TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
John M Coyne
845
CAIRO TOWN JUSTICE
Vote for 1
Leland E Miller
772
CAIRO TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Douglas L Ostrander Jr 929
Raymond J Suttmeier 709
Alice Tunison (write-in) 192
CAIRO TAX COLLECTOR
Vote for 1
Emily A Feeney
920
CATSKILL RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
CATSKILL TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert G Carl
1,407
CATSKILL TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Kevin C Lennon
1,354
Robert C Antonelli
1,043
Joseph M Leggio
1,000
COXSACKIE RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COXSACKIE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Alexander L Betke II
934
COXSACKIE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Richard H Roberg
1,150
COXSACKIE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Jeffery R Lewis
926
Patrick B Kennedy
735
COXSACKIE TOWN CLERK
Vote for 1
Bambi L Hotaling
1,137
COXSACKIE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Michael J Tighe
889
John B Garland
822
COXSACKIE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Linda J Wilkinson
1,128
DURHAM RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
DURHAM TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Gary J Hulbert
564
DURHAM TOWN JUSTICE
Vote for 1
Karen J Tirpak
602
DURHAM TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Jodi L Wood
585
William A Carr Jr
554
DURHAM TOWN CLERK/COLLECTOR
Vote for 1
Chris Kohrs
622
DURHAM SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Wesley I Moore
620
GREENVILLE RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
GREENVILLE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Paul J Macko 851
Peter L OHara 464
GREENVILLE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Richard P Schreiber 955
GREENVILLE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Richard Y Bear 864
Kenneth M Stern 771
Kathleen A Whitley Harm 482
Wayne A Nelsen 466
GREENVILLE TOWN CLERK
Vote for 1
Ronnie J Campbell 979
GREENVILLE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Richard B Hempstead 839
Terry L Williams 503
GREENVILLE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Mary Yeomans 1042
HALCOTT RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
HALCOTT TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
A Innes Kasanof
46
HALCOTT TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Chris DiBenedetto
48
Alan S White
46
HALCOTT TOWN CLERK
Vote for 1
Stacey L Johnson
49
HALCOTT SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Russell C Bouton
50
HALCOTT TAX COLLECTOR
Vote for 1
Ruth A Kelder
53
HUNTER RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
HUNTER TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Dennis M Lucas Sr
247
HUNTER TOWN JUSTICE
Vote for 1
James A Volker
331
HUNTER TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Dolph J Semenza
327
Daryl E Legg
317
HUNTER SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
John G Farrell
331
JEWETT RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
JEWETT TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Carol A Muth
185
Georgette E Krauss
155
JEWETT TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
William C Trach
209
Steven C Jacobs
199
Marianne Romito
131
Frank P Steinherr
93
LEXINGTON RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
LEXINGTON TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Greg T Cross
193
Dixie L Baldrey
161
LEXINGTON TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert A Basil
332
LEXINGTON TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
John W Berger Jr
208
Glenn E Howard
165
Mary T Cline
156
Maurice Nelson
111
Susan Jo Falke
29
LEXINGTON TOWN CLERK/COLLECTOR
Vote for 1
Rose M Williams
337
LEXINGTON SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Frank G Hermance
172
Larry M Cross
147
Larry G Falke
27
NEW BALTIMORE RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
NEW BALTIMORE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Susan K ORorke
587
Arthur A Byas
573
NEW BALTIMORE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Joseph F Cosenza
675
NEW BALTIMORE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Barbara M Finke
623
Michael T Meredith
577
James E Coe
531
Lee A Davis
531
NEW BALTIMORE TOWN CLERK
Vote for 1
Janet A Brooks
764
Paula A Rebusmen
404
NEW BALTIMORE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Lynn Taylor
681
PRATTSVILLE RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
PRATTSVILLE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Kory P O’Hara
151
Richard E Morse
130
PRATTSVILLE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert J Blain
176
PRATTSVILLE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
James M Thorington
184
Steven H Oliver
138
Lisa L Hamilton
118
CJ Rion
87
PRATTSVILLE TOWN COUNCILMAN UNEXPIRED
Vote for 1
Patrick T Mattice
234
PRATTSVILLE TOWN CLERK
Vote for 1
Kathleen D Sherman
168
Switlana Breigle
80
PRATTSVILLE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
William C Sutton
211
Stanley R Vanhoesen
60
PRATTSVILLE TAX COLLECTOR
Vote for 1
Jody M Briggs
142
Anita Creazzo
129
WINDHAM RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
WINDHAM TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
T Patrick Meehan
297
WINDHAM TOWN JUSTICE
Vote for 1
Christopher Mattiace
276
WINDHAM TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Robert J Pelham
297
Wayne E VanValin
226
WINDHAM TOWN CLERK
Vote for 1
Carolyn J Garvey
299
WINDHAM SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Thomas F Hoyt
283
WINDHAM TAX COLLECTOR
Vote for 1
Dawn L Hitchcock
314